Typu żurawi samojezdnych. Przegląd rozwiązań
Żurawie samojezdne to urządzenia dźwigowe, które zamontowane są na podwoziach samochodów ciężarowych. Charakteryzuje je mobilność oraz udźwig większy niż u żurawi typu HDS. Tego rodzaju maszyny znajdują zastosowanie w różnych branżach przemysłu. Szeroko wykorzystuje się je m.in. w budownictwie, transporcie, a nawet reklamie. Okazują się niezastąpione np. przy wznoszeniu obiektów, montażu różnych instalacji czy też wykonywaniu prac dekarskich. Poza tym ułatwiają montaż billboardów oraz banerów reklamowych. Obecnie wyróżnia się kilka typów żurawi samojezdnych.
Podział żurawi samojezdnych ze względu na rodzaj podwozia
Żurawie samojezdne dzieli się ze względu na określone kryteria. Podstawowa klasyfikacja odnosi się do rodzaju ich podwozia. Tym samym wyróżnia się żurawie samojezdne:
- samochodowe,
- jezdniowo-terenowe,
- terenowo-kołowe,
- gąsienicowe.
Typ podwozia żurawi samojezdnych wpływa na ich przeznaczenie oraz zastosowanie w określonych warunkach środowiskowych. Przykładowo na grząskich i wymagających terenach sprawdzają się żurawie gąsienicowe i kołowe. Do pracy na chodnikach i drogach asfaltowych wykorzystuje się z kolei żurawie samochodowe lub jezdniowo-terenowe.
Klasyfikacja żurawi ze względu na rodzaj napędu
Inna klasyfikacja żurawi samojezdnych dotyczy rodzaju zastosowanego napędu. Ten podział dzieli maszyny na żurawie z napędem:
- spalinowo-mechanicznym,
- spalinowo-elektrycznym,
- spalinowo-hydraulicznym.
Wśród tych typów żurawi samojezdnych najpopularniejsze są żurawie z napędem spalinowo-mechanicznym lub spalinowo-hydraulicznym. Maszyny te świetnie radzą sobie nawet w najbardziej wymagających warunkach. Niemniej żurawie z napędem elektrycznym także bywają niezastąpione w określonych przypadkach. Sprawdzają się szczególnie w miejscach, w których kluczowe znaczenie ma ograniczanie emisji szkodliwych spalin. Mowa tym samym m.in. o pracach prowadzonych w zamkniętych pomieszczeniach lub w strefach zagrożenia wybuchem.
Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od rodzaju żurawi samojezdnych, każdy typ tej maszyny wymaga regularnej konserwacji. Serwisem żurawi wszystkich wymienionych typów zajmuje się firma Henryka Szokalskiego z Łodzi.