Nożycówki – charakterystyka i zastosowanie
Podnośniki dzielimy ze względu na wiele różnych kryteriów. Niektóre z nich wykorzystywane są jedynie na zewnątrz, inne mogą pracować we wnętrzu budynku. Różnią się budową, wielkością, udźwigiem, zastosowaniem oraz rodzajem napędu. Jednym z chętniej wykorzystywanych podczas różnych prac rodzajów podnośników, są podnośniki nożycowe, które potocznie nazywane są także nożycówkami. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują i do jakiego zastosowania się nadają.
Jak zbudowane są podnośniki nożycowe?
Podnośnik nożycowy to przejezdny podest ruchomy o dość charakterystycznej budowie. Najważniejszym elementem podnośnika nożycowego jest kosz umieszczony na ruchomych, skrzyżowanych ramionach, dzięki któremu można w bezpieczny sposób wykonywać prace na różnej wysokości. W zależności od potrzeb, poprzez płynną zmianę kąta pomiędzy ramionami podnośnika, następuje podnoszenie i opuszczanie platformy roboczej. Podnośniki nożycowe mogą być wyposażone w napęd elektryczny (akumulatorowy) lub spalinowy, co warunkuje możliwości ich zastosowania. W przypadku prac budowlanych, konserwacyjnych, instalatorskich i montażowych we wnętrzu budynków, konieczny jest wybór nożycówek o napędzie elektrycznym. Podnośniki nożycowe spalinowe nadają się do użytku na zewnątrz budynków lub w jedynie zadaszonych konstrukcjach, bo w zamkniętych pomieszczeniach mogą spowodować zatrucie się pracowników wydzielanymi przez napęd spalinami.
Gdzie najczęściej korzysta się z podnośników nożycowych?
Podnośniki nożycowe znajdują różne zastosowanie w przypadku prac na stosunkowo niewielkich wysokościach. Wykorzystywane są na budowach, w halach produkcyjnych i magazynowych, w obiektach wymagających wykonania różnego rodzaju instalacji i prac montażowych np. oświetlenia, a także prac wykończeniowych. Doskonale sprawdzają się także na zewnątrz, gdzie ułatwiają m.in. wykonanie elewacji, niezbędne prace przy montażu stolarki okiennej, remonty i prace konserwacyjne. Nożycówki są niezwykle przydatnym i funkcjonalnym rodzajem podnośników. Aby można było z nich bezpiecznie korzystać, trzeba pamiętać o niezbędnych przeglądach, serwisowaniu i naprawach pojawiających się usterek.