Podnośniki rodzaje i zastosowanie
Podnośniki są to urządzenia zaliczane do maszyn dźwigowych. Są stosowane do różnych prac na wysokościach. Z ich pomocą montuje się billboardy reklamowe, przeprowadza się montaż oraz konserwację elementów oświetlenia, wykonuje się wiele prac wysokościowych na budowach i przy robotach konserwacyjno-porządkowych.
Najważniejsza w pracy wszystkich podnośników jest niezawodność, która gwarantuje bezpieczeństwo pracy, dlatego kwestią wielkiej wagi jest właściwa konserwacja tych maszyn. Regularny serwis jest niezbędny, żeby na czas wyłapać wszelkie awarie urządzenia i móc im zaradzić.
Rozróżniamy kilka rodzajów podnośników, które różnią się między sobą sposobem podnoszenia. Mamy więc podnośniki: nożycowe, przegubowe i teleskopowe. Czym się charakteryzują?
Podnośniki nożycowe
Takie podnośniki wyposażone są w mechanizm podnoszący z dwoma ramionami, które krzyżują się ze sobą. Ramiona podnoszą się w wyniku prostowania, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości. Przeznaczone są do prac na wysokości wewnątrz i na zewnątrz budynków na utwardzonym podłożu. Przydają się we wszelkich rodzajach prac, gdzie niezwykle istotna jest stabilność.
Podnośniki koszowe
Ten rodzaj podnośników wyposażony jest w specjalny kosz znajdujący się na końcu hydraulicznego ramienia. Ramię to osadzone jest najczęściej na mechanicznym pojeździe kołowym, czyli zazwyczaj na ciężarówce. Dzięki takiej mobilnej konstrukcji są w stanie dojechać niemal w każde miejsce. Wykorzystuje się je do prac wysokościowych:
- w sadownictwie i ogrodnictwie
- w pracach prowadzonych przez służby ratownicze (np. straż pożarną)
- w pracach montażowych (np. przy montowaniu billboardów, przy mocowaniu dekoracji na budynkach czy przy instalowaniu oświetlenia w przestrzeni miejskiej)
- przy pracach porządkowych, takich jak mycie elewacji, czyszczenie rynien czy usuwanie śniegu z dachów
Podnośniki teleskopowe wolnobieżne
Są niewielkie pod względem gabarytów i wagi, a ich cechą charakterystyczną jest duży wysięg. Większość modeli takich podnośników dysponuje wysuwanym ramieniem, którego długość dostosowuje się do rodzaju wykonywanych prac. Znajdują zastosowanie w pracach na sporych wysokościach.