Podesty ruchome – co warto wiedzieć?
Podesty ruchome są niezastąpione przy pracach na wysokościach, czyli tam, gdzie problematyczne byłoby wykonanie pracy w inny sposób. Spora powierzchnia podestu gwarantuje bezpieczeństwo, stabilność i swobodę pracy. W jakich miejscach znajdują zastosowanie podesty ruchome?
Czym są podesty ruchome?
Budowa wysokich budynków, słupów energetycznych oraz wielopiętrowych magazynów sprawiła, że niezbędne stały się maszyny pozwalające na bezpieczną pracę na wysokościach. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są podesty ruchome. Składają się one z platformy roboczej, elementów sterowniczych wysięgników oraz podwozia. Podesty możemy podzielić na spalinowe i elektryczne. Spalinowe przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach, gdzie niemożliwe jest doprowadzenie zasilania. Są one wytrzymałe i przygotowane do pracy na nieutwardzonym terenie. Podesty ruchome elektryczne polecane są do pomieszczeń zamkniętych. Pracują one ciszej niż podesty spalinowe i nie emitują spalin. Jednak muszą być one ładowane. Częstotliwość ładowania zależy od pojemności baterii w danym modelu. Jeśli wymagana jest długa praca bez możliwości przestoju, to warto mieć dodatkowy naładowany akumulator, który będzie można wymienić, gdy zajdzie taka konieczność.
Serwis i obsługa
Serwis podestów ruchomych, podobnie jak i wszystkich innych maszyn, powinien być wykonywany regularnie. Zaniedbanie tego może prowadzić do sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników. Praca na wysokościach wymaga szczególnej troski o bezpieczeństwo, dlatego warto dbać o dobry stan techniczny urządzeń. Jeśli zauważymy, że coś nie działa, lub podest ruchomy nie pracuje prawidłowo, to należy jak najszybciej zgłosić to do serwisu, który ma odpowiednie uprawnienia i zajmie się w profesjonalny sposób jego naprawą. Przy wyborze serwisu podestów ruchomych lub innego rodzaju podnośników, warto zwrócić uwagę, czy posiada on wymagane uprawnienia i czy dostępne są u niego części zamienne. Jeśli chodzi o obsługę podestu, to nie wymaga ona uprawnień, które są niezbędne do tego, by zostać jego operatorem.